FANDOM


63° 27.551' N 19° 21.883' W

Dakota C-117 - awaryjne lądowanie

Zdjęcie z miejsca lądowania opublikowane na łamach Morgunblaðið

Islandzka Dakota - wrak samolotu transportowego US Navy Douglas Dakota typu C-117[1] zagubiony wśród czarnego islandzkiego piasku plaży Sólheimasandur w pobliżu rzeki Hólsá[2].

Historia Edytuj

Na Odyna! Ta sekcja wymaga twojej pomocy. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki oraz ilustracje.

Wrak na Sólheimasandur jest pozostałością po awaryjnym lądowaniu maszyny typu Dakota, do którego doszło wczesnym popołudniem 21 listopada 1973 roku. Samolot armii amerykańskiej z siedmioma osobami na pokładzie zmuszony był do lądowania z powodu awarii silników w czasie lotu z Höfn do Keflaviku. Nikt nie doznał poważniejszych obrażeń[3].

Co cenniejsze części i wyposażenie maszyny najprawdopobniej wymontowano krótko po awaryjnym lądowaniu. Kadłub, który obecnie można znaleźć w pobliżu rzeki Hólsá pozostawiono, prawdopodobnie z przyczyn ekonomicznych, na pastwę sił natury.

Mity Edytuj

Na Odyna! Ta sekcja wymaga twojej pomocy. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki oraz ilustracje.

Źródła Edytuj

  1. Morgunblaðið z 22 listopada 1973 r.
  2. expertvagabond.com - How To Find Iceland’s Famous Sólheimasandur Plane Crash
  3. islandianabis.blogspot.com - WRAK SAMOLOTU - FAKTY I MITY

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki