FANDOM


Lopi.jpg

Lopapeysa w sporym zbliżeniu -widoczna specyficzna, "kudłata" struktura wełny

Lopapeysa - tradycyjny islandzki, ręcznie robiony na drutach, wełniany sweter[1]. Przędza, z której jest produkowany - lopi - pochodzi z wełny islandzkich owiec.

Cechy Edytuj

Na Odyna! Ta sekcja wymaga twojej pomocy. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki oraz ilustracje.

Lopi charakteryzuje się specyficzną strukturą zapewniającą świetną izolację termiczną i wodoodporność przy niskiej wadze. Nić nie jest przędzona i nie jest poddawana żadnym obróbkom chemicznym[2]. Zewnętrzne włosie, zwane po islandzku tog jest długie i sztywne, nasączone naturalnym tłuszczem, a ich zadaniem jest ochrona przed atakami islandzkiej aury. Wewnętrzna sierść – thel, to krótkie, miękkie i przytulne ogrzewające włókna[3]. Daje to efekt lekko napuszonych i sterczących (a także niekiedy odrywających się) włókien.

Swetry te zdobione są symbolicznym motywem i nie posiadają jasno określonego "przodu" i "tyłu". Oryginalne islandzkie Lopapeysa przechodzą nawet próbę ognia![4].

Źródła Edytuj

  1. Wikiorðabók - lopapeysa
  2. miniiceland.com - Glosariusz
  3. miniiceland.com - Niezwykłe owce
  4. miniiceland.com - Jak rozpoznać prawdziwego lopapeysa?

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki